© Copyright Tomáš Bederka 2020, Všechna práva vyhrazena.
Recent Posts
Každý z nás někdy s něčím začínal a nebyl si jistý, jak vlastně správně začít. Ať je to sport, tanec, jazyky, nebo právě fotografování. Často se mě lidi ptají, jaký fotoaparát si koupit do začátku. Rádi fotí telefonem, baví je to, rádi si fotky upravují a chtěli by se trochu posunout v kvalitě fotografií. V tomto článku vám dám pár tipů co zohlednit při výběru vašeho prvního fotoaparátu. Bavit se budu o DSLR fotoaparátech, tedy zrcadlovkách (či bezzrcadlovkách). Článek je směřován lidem okolo mého věku, tady cca do 30 let. Ti starší většinou mají klasické kompakty a stačí jim to, no hate :)))
Pokud máte pár dnů či týdnů do dovolené a uvažujete nad tím, koupit si fotoaparát, tak vám upřímně řeknu, že to nemá smysl. Proč? Je to jednoduché. Pravděpodobně byste si koupili nějaký základní set kolem 12 000 Kč až 15 000 Kč. Na čtení manuálu byste se pravděpodobně vykašlali. Kouknout se na internet jak nastavit správně foťák byste asi také vynechali. Nakonec byste fotoaparát nechali v automatickém režimu a cvakali. Doma byste si fotografie stáhli do počítače a zjistili, že nevypadají tak, jako na Instagramu, nebo v prospektech cestovních kanceláří. Poté byste začali pátrat po tom, jak je upravit. Zjistili byste, že programy dodávané s fotoaparátem jsou moc složité a že stejně fotografie neupraví tak, jak byste si přáli. Fotografie odložíte a možná jednou za 5 let se na ně podíváte. Pokud jste tedy pravděpodobně tento dovolenkový typ, tak věřte, že vám bude bohatě stačit telefon. Většina lidí dnes vlastní telefony, které fotí opravdu velmi dobře a to stojí něco kolem 10 000 Kč. Pokud vezmeme nejvyšší modely iPhone, Samsung, Huawei či Xiaomi, tak se dostáváme na opravdu velmi dobrou kvalitu obrazu, která běžnému spotřebiteli a amatérskému fotografovi bude naprosto stačit. Navíc, fotografie máte ihned v telefonu připravené ke sdílení na sociální sítě. Takže, pokud jste dovolenkový typ, zůstaňte u svého telefonu. Ušetříte tím spoustu peněz a trápení.
Pokud víte, že nejste jen dovolenkový typ a že vás focení baví, tak můžete začít klidně koukat po nějaké zrcadlovce. Pokud vaše ambice sahají pouze k nějakému občasnému hobby fotografování, nebude to stát příliš peněz. Tedy ve srování s profesionální výbavou. Pokud byste ale uvažovali o tom, že jednou byste to posunout chtěli, tak musíte začít uvažovat trochu jinak a já vám ukážu jak.
Pokud máte v plánu fotit přírodu, krajinky atd, sáhněte po nějakém setu s objektivem 18-55, 18-135 mm. Zajistíte si tím dostatečnou šířku na krajinky, případné přiblížení na nějaké to zvíře. Co se týče fotoaparátu, tak já používám fotoaparáty Canon, ale to je čistě subjektivní záležitost a nebudu vás přesvědčovat, proč byste si měli koupit právě Canon. Spousta lidí má rádo Nikon, spousta lidí má rádo Sony atd.. Je to čistě subjektivní. V případě krajinek vybírejte třeba nějaký set okolo 18 000 Kč i s objektivem, který bude mít ohniskovou vzdálenost alespoň 18 mm. Většinou to bývají sety s objektivem 18-55 mm.
Zjednodušeně lze říci, že čím nižší je ohnisková vzdálenost, tím více se vám na fotografii vejde, takže objektiv je tzv. širší, neboli širokáč. Širokoúhlé objektivy začínají na čísle 8 mm a končí cca u 35 mm. 35 mm se dá považovat už spíše i za takový portrétový objektiv, protože spousta fotografů s 35 mm fotí i portréty. Jinak 8mm jsou tzv. „Rybí oka“, která jsou spíše pro efekt a nedají se reálně moc využít.
Širokoúhlý objektiv – 8 mm až 35 mm
Portrétový objektiv – 35 mm až 105 mm
Teleobjektiv – 135 mm a více
V těchto nižších cenových relacích většinou najdete objektivy typu zoom, tedy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností, což je předtím zmíněný 18-55mm, ze kterého můžete mít širokáč a po přiblížení i portrétový objektiv. Na první pohled se to může zdát jako velmi výhodná věc, ale co se kvality obrazu týče, nejlepší je mít vždy na každý fotografický styl jeden objektiv a na portréty především jeden s pevnou ohniskovou vzdáleností. To už ale pak zase saháme hlouběji do kapsy. Takže zjednodušeně. Pokud chcete fotit přírodu, doporučuji nějaký set kolem 18 000 Kč s objektivem 18-55mm nebo 18-135 mm. V těchto cenových relacích jsou si fotoaparáty u všech značek velmi podobné. S tímto fotoaparátem a objektivem můžete fotografovat prakticky cokoliv.
Dále, pokud chcete fotit přírodu, tak si pořiďte tzv, polarizační filtr a stativ. Jaký polarizační filtr a stativ vám poradí v nějaké specializované prodejně přímo na míru k objektivu a fotoaparátu.
Portréty jsou celkem specifická odrůda fotografování. Na tento styl fotografií vám doporučím víceméně to samé, jako na přírodu, s tím rozdílem, že zvolíme jiný objektiv. Na portréty pro vás bude nejvhodnější objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 50 mm. Co se týče Canonu, tak ti mají skvělý 50 mm objektiv za 3300 Kč, kde doslova za pár korun dostanete hodně muziky. Tento objektiv má clonové číslo 1.8, což zjednodušeně znamená, že vám to udělá ten hezký efekt rozmazaného pozadí, tedy bokeh. Znovu zjednodušeně, čím nižší clonové číslo, tím u portrétů rozmazanější pozadí. 1.8 je ale dostatečná hodnota. Takže – fotoaparát, čistě tělo bez objektivu, kolem cca 15-16 000 Kč a k němu koupit objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 50 mm. V tomto případě ani nemusíte řešit polarizační filtr, či stativ.
© Copyright Tomáš Bederka 2020, Všechna práva vyhrazena.