© Copyright Tomáš Bederka 2020, Všechna práva vyhrazena.
Recent Posts
Čau lidi, jak jsem vám v minulym článku slibovala, tak se zaměříme na typy pleti. Je dost duležitý, aby každej věděl jakou pleť má, nejenom proto, že každá pleť vyžaduje uplně jinej druh čištění, krémů a masek, ale měl by se tim řídit i výběr líčidel. Můžete mít pleť – SUCHOU, NORMÁLNÍ, MASTNOU nebo SMÍŠENOU.
Abych vás nedej bože nenudila, tak budu psát jednotlivý typy pleti v samostatných článcích. V tomhle článku se fakt detailně rozepíšu o tom, jak se správně starat o SUCHOU PLEŤ.
Podle toho, že hned na první pohled působí tence, někdy jakoby papírově. Je taky mnohem citlivější, můžou se na ní objevit červené žilky. Po odlíčení nebo opláchnutí vodou pne nebo svědí. Zhruba do třiceti let působí dokonale a nemá sklony k akné.
Pokud máte pleť suchou, je třeba vědět, že je náchylná na vnější vlivy (smog, mráz, zakouřený prostředí atd.). To se děje proto, že suchá pleť „vyrábí“ málo mazu, kterej funguje jako přirozená ochrana pleti.
Pleť čistěte jemnýma přípravkama, ideální jsou mlíčka a nebo taky speciální čistící oleje, který se po kontaktu s vodou napění. Ať už zvolíte čistící mlíčko nebo olej, obě varianty vaší pleť nechaj krásně hydratovanou a vláčnou. Ideální je nanést mlíčko nebo olej na ještě nalíčenej obličej prstama, vmasírovat a pak smýt ve sprše nebo nad umyvadlem.
Teprve na osušenou pleť aplikujte vatovým tamponkem tonikum, které pleť dočistí a pomůže uzavřít póry. (Tonikum – na rozdíl od pleťový vody neobsahuje alkohol, kterej by vám vaší chudinku suchou pleť ještě víc vysušil) Tonikum si můžete taky vyrobit doma, na netu najdete super easy a taky low budget recepty z různých bylinek.
I suchá pleť potřebuje pravidelně odstraňovat odumřelý kožní buňky, ty totiž jinak překáží všem ostatním pečujícím přípravkům, aby správně působili na kůži tak jak mají. Pro suchou pleť je vysoce nevhodný používat klasickej pleťovej peeling, nebo scrub (ten s malýma ostrýma kuličkama uvnitř) ten je totiž pro tenhle typ pleti až moc agresivní a může napáchat víc škody než užitku. Co je ale super účinný a zároveň šetrný jsou enzymatický peelingy. Je to vlastně kompletně přírodní produkt, na bázi enzymů, který máme všichni přirozeně v těle a pomáhají nám štěpit jednotlivý potraviny (součást trávení). Enzymy v tomhle produktu začnou hned po styku s vaší pletí reagovat a jemně vás zbaví jen odumřelých buněk a samozřejmě vyčistí i póry. Tohle hloubkový čištění doporučuju dělat den před maskou, nebo podle potřeby alespoň jednou týdně.
Tak za prvý bych strašně ráda zmínila, že tady v Čechách jsme zvyklý jenom na krémy a spoustu z nás považuje za fantasmagorii, si na ten obličej namazat ještě něco dalšího. Třeba takový Japonky si naprosto běžně aplikujou na pleť klidně 5 vrstev různý péče (já vim, taky na to nemam čas). Ale asi to funguje, když mají tak dokonalý tvářičky.
Sérum. Sérum je něco co obsahuje koncentrovaný množství látek a působí uvnitř pleti. Kdežto krémy se starají o pleť zvenku. Séra najdete taky ve velkým množství, a za mě je asi nejideálnější a nejuniverzálnější kyselina hyaluronová, regeneruje a hydratuje pleť v hlubokých vrstvách pokožky. Sérum aplikujte jako první věc hned po vyčištění pleti, nechejte vstřebat a až pak se namažte krémem. Kdybyste to totiž udělali naopak, sérum se přes krém nedostane do hloubky, kam má a bylo by to vlastně celý úplně zbytečný.
Teď teda konečně ty krémy. Pro suchou pleť jsou ideální krémy na bázi olejů, promastí obličej a vytvoří ochranu proti vnějším vlivům. Někdy se může stát, že váš krém nebude stačit a vaše pleť bude pocitově pořád suchá. Pak je skvělý řešení si do svýho krému kápnout pár kapek rostlinnýho olejíčku. V drogérce jich najdete spoustu, jsou bio a vyberete si ten, co vám bude nejlíp sedět. Navíc se olejíčky daj použít na celý tělo a vlasy. Takže budete mít doma univerzální záchranu v podobě přírodního olejíčku. Při mazání obličeje se vyhněte očnímu okolí.
…Když to nebudete flákat, dostanete odměnu v podobě mladistvého vzhledu i v době, kdy vaše vrstevnice začnou působit jaksi opotřebovaně.
Oční krémy, jsou další důležitá kapitola. Suchá pleť je náchylnější i v oblasti očí, proto je třeba fakt svědomitě mazat i pod očima. Kůže v očním okolí je až 8x tenčí, než kůže na zbytku obličeje a navíc v ní nemáme žádný mazový žlázy, ktrerý maj za úkol pleť promašťovat. Přesně proto na to jsou speciální krémy, protože musí být šetrnější, ale zároveň taky dost výživný. Existujou i krémy, který mají chladící a „splaskávající“ efekt, ty jsou vhodný pro ty co trpí na pytle pod očima. Pak jsou taky krémy, který pomůžou trochu rozjasnit, to je zase pro ty co mají kruhy pod očima. Na den aplikujte krém pod oči, a na noc klidně na celý oční okolí.
Vzhledem k tomu, že bez výjimky každá pleť postupně ztrácí vláhu ,je taky na místě zmínit anti-age. Proti vráskový krémy v sobě mají látky, který pomáhají udržet, nebo znovu nastartovat tvorbu kolagenu. Kolagen, jak moc dobře víme z reklam v telce, je základní stavební hmota tkáně, takže jakmile jeho tvorba v pleti klesne, začnou se objevovat první vrásky a pleť pak postupně ztrácí hutnost a gravitace táhne obličej dolů. Pro někoho může být možná slovní spojení anti-age strašidelný, ale obzvlášť u suchý pleti to je dost podstatný. Doporučuje se začít používat krémy s proti vráskovou péčí kolem třicítky, neznamená to ale, že ve třiceti budete mít vrásky, je to spíš prevence. Naopak, když začnete používat krém proti vráskám, až když vrásky máte, nemůžete čekat nějaký velký zázraky.
Masky:
Alespoň jednou za týden si dopřejte masku, ta dodá vaší pleti hydratační a pečující boost. Masek je v regálech drogerií, parfumerií i speciálních obchůdků asi milion, a pokud by vám to náhodou nestačilo, můžete si masku taky vyrobit doma z docela běžných surovin.
Na suchou pleť vybírejte z masek hydratačních (kupodivu), regeneračních, rozjasňujících nebo anti-agingových. Co se týče těch přírodních domácích masek, strejda google vám pomůže najít recepty, který zvládnete levou zadní vy, i vaše peněženka.
Tak a to je vše. Ještě vám to pro větší přehlednost zrekapituluju:
1. ČIŠTĚNÍ – na bázi mlíček nebo olejů, nanést rukama a opláchnout vodou, dočistit tamponkem s tonikem, jednou týdně peeling
2. MAZÁNÍ – nejdřív sérum, pak krém, pokud nestačí přidejte do krému olejíček nebo pokud je vám kolem třicítky přejděte preventivně na anti-age krémy, a nezapomeňte na oční krém
3. MASKY – aspoň jednou týdně, před maskou peeling
Děkuju vám za pozornost :. Doufám, že jste se dočetli vše, co jste potřebovali vědět o péči o suchou pleť. A taky si to čtení trochu užili. K suché pleti se vrátíme až budeme u výběru správného make-upu. Budu ráda za vaše ohlasy k článku buď tady, nebo na facebooku.
Mějte se krásně, Petra.
© Copyright Tomáš Bederka 2020, Všechna práva vyhrazena.